Bejegyzések

önvédelem címkéjű bejegyzések megjelenítése

"Nem vicc! Komolyan!" (prédikáció, Padragkút-Ajka, Örökélet vasárnap, 2017.11.26.)

Kép
textus: 2Pét 3,3-9.13-14 „ 3 Tudjátok meg elsősorban azt, hogy az utolsó napokban csúfolódók támadnak, akik mindenből gúnyt űznek, akik saját kívánságaik szerint élnek, 4 és ezt kérdezgetik: „Hol van az ő eljövetelének ígérete? Mert mióta az atyák elhunytak, minden úgy maradt, amint a teremtés kezdetétől fogva van.”   5 Mert rejtve marad előttük, szándékosan meg is feledkeznek róla, hogy egek régóta voltak, és föld is, amely vízből és víz által állt elő az Isten szavára. 6 Ez által az isteni szó által az akkori világ özönvízzel elárasztva elpusztult, 7 a mostani egek és a föld pedig ugyanezen szó által megkímélve megmaradtak, hogy tűznek tartassanak fenn az ítéletnek és az istentelen emberek pusztulásának napjára.   8 Az az egy azonban  ne legyen rejtve előttetek, szeretteim, hogy az Úr előtt egy nap annyi, mint ezer esztendő, és ezer esztendő annyi, mint egy nap. 9 Nem késlekedik az Úr az ígérettel, amint egyesek gondolják, hanem türelmes hozzátok, mert nem azt akarj...

Keresztény önvédelem, vagy legalizált erőszak? - 2. rész

Kép
Biblikus alapok 2. (folytatás) 3. „ 37 Jézus így válaszolt: „Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.   38 Ez az első és a nagy parancsolat.  39 A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint magadat.   40 E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták.” ” (Mt 22,37-40) Amint azt feljebb ( az előző posztban ) is kifejtettem a szeretet nem mindig olyan egyértelmű, ahogyan gondoljuk. E fenti igét is fel szokták hozni az önvédelem (mint erőszakforma) ellen. Azonban van néhány dolog, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül. A templomtisztítás történetében az Isten iránti szeretet és a felebarát szeretete ellentmondásban vannak, hiszen a felebarát az, aki megsérti Isten házát. Az első és nagy parancsolat felülírta a másodikat. 

Keresztény önvédelem vagy legalizált erőszak - 1. rész

Kép
Mindig darázsfészek az, ha a kereszténység és az erőszak (legyen az bármilyen jellegű) kapcsolatát feszegetjük. Mind kívülről mind belülről azonnal támadásokra számíthat az, aki ebbe a fába vágja a fejszéjét. Kívülről azonnal megkapja a „kereszteslovag-inkvizíció-vallásháború” hideg zuhanyát, belülről a szélsőségesen pacifista keresztény vonal vág oda (!) azonnal. Én azonban bevállalom. Annál is inkább, mert az utóbbi időben igencsak aktuálissá vált (újra) a téma. Gondoljunk csak pl. Vácszentlászlóra ( Index1 , 2 , Origo , Népszabi ). Mi mit tettünk volna (vagy mit nem)? Ez a nagy kérdés.